Obrint Fronteres (Setmana de l’1 al 7 d’octubre)

- Publicitat -

Setmana de l’1 al 7 d’octubre

Plaça de la Vila

Dilluns 1/10
17 h
Acte institucional
ACTE DE BENVINGUDA DE DEFENSORS/ES DRETS HUMANS AMB SÍNDICS/QUES LOCALS
Participen: Janahuy Paredes (Mèxic)), Spitou Mendy (Andalusia), Ahmed Ali (Egipte) i Tun Khin (Myanmar)
Declaració Institucional de les Ciutats Defensores dels Drets Humans [2018]
SALA DE PLENS – AJUNTAMENT
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans

Dimecres 3/10 
11 – 13 h
Taller públic adult
LA SALUT EN PAÏSOS EN VIES DE DESENVOLUPAMENT
Organitza: Asociación Internacional de Sanitarios en España (AISE)

12.30 – 14.30 h
Joc amb debat
AMAL TIKVA. UN DIA A JERUSALEM
Organitza: Nexes
Col•labora: Projecte Calidoscopi – CEPS Projectes Socials

- Publicitat -

16 – 18 h
Passi curtmetratges
“JOVES CREATIUS PELS DRETS HUMANS” 
Els curts han sigut realitzat per joves de Santa Coloma de Gramenet
Organitza: La Bretxa
Col•labora: Projecte Calidoscopi – CEPS Projectes Socials
El projecte Joves Creatius pels Drets Humans compta amb el suport de l’Agència Catalana per a la Cooperació al Desenvolupament

18 h
Inauguració
TOTEM CIUTATS AGERMANADES
Producció artística: LaBonita
Artista: Betty Cau
JARDINS DE CAN SISTERÉ

18.30 h
ACTE PRESENTACIÓ CARPA “OBRINT FRONTERES”
amb Núria Parlon, alcaldessa de Santa Coloma de Gramenet

Exposició
“LES DEFENSORES DE L’AIGUA AL PAÍS DE LA PLUJA”
Organitza: Enginyeria Sense Fronteres
L’exposició es podrà veure a la carpa fins el 7 d’octubre

Taula rodona
“LA DEFENSA DELS DRETS HUMANS EN EL PUNT DE MIRA”
amb Ahmed Alí, fotoperiodista refugiat (Egipte)
Marisa Franco, activista (EEUU)
Modera: Ana Belén Pérez, periodista
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans

20.30 h
Espectacle
“PARAULES DE REFUGI”
amb lletres de Lali Barenys i música de Carles Beltran

Dijous 4/10
9.30 – 12 h
Espectacle  sobre Consum Responsable
“LA BOTIGUETA”
amb Tanaka Teatre, SCP
Passis: 9.30 h i 10.45 h. Cal inscripció prèvia

12.30 – 14.30 h
Joc amb debat
AMAL TIKVA. UN DIA A JERUSALEM
Organitza: Nexes
Col•labora: Projecte Calidoscopi – CEPS Projectes Socials

16 – 18 h
Passi curtmetratges
“JOVES CREATIUS PELS DRETS HUMANS” 
Els curts han sigut realitzat per joves de Santa Coloma de Gramenet
Organitza: La Bretxa
Col•labora: Projecte Calidoscopi – CEPS Projectes Socials
El projecte Joves Creatius pels Drets Humans compta amb el suport de l’Agència Catalana per a la Cooperació al Desenvolupament

18 h
Conversem sobre
NO VIOLÈNCIA I RESISTÈNCIA
amb Manal Tamimi, activista i màster en dret internacional (Palestina)
Modera: Sara Serrano
Col•labora: SUMUD – Col•lectiu de Joves per Palestina
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans

20 h
Conversem sobre
SINDICALISME I MIGRACIÓ
amb Spitou Mendy, sindicalista del camp i professor d’idiomes i literatura (Andalusia/Senegal)
Modera: Felipe Moreno, defensor dels Drets Humans participant en l’edició Ciutats Defensores dels Drets Humans 2017
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans

Divendres 5/10
10 h
Masterclass
“DIBUIXOS PROHIBITS”
amb Ramon Esono, dibuixant i il•lustrador compromès (Guinea Equatorial)
Col•labora: Grup Eirene
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans
Cal inscripció prèvia

12 h
Conferència
“DRETS HUMANS I DESAPARICIONS FORÇADES”
amb Janahuy Paredes, activista i filla de desaparegut (Mèxic)
Modera: Ada Segura
Col•labora: Òptics x Món
Projecte Ciutats Defensores dels Drets Humans
Cal inscripció prèvia

17 h
Joc
“THE REAL PURSUIT. EL JOC DE PREGUNTES QUE MAI NINGÚ HAURIA DE FER-SE”
Organitza: Creu Roja Barcelonès Nord

18 h
Taula rodona
“LA FUNCIÓ DE L’AUDIOVISUAL COMUNITARI” 
Coordina: Julián Espinosa
Organitza: La Bretxa
Activitat emmarcada en el projecte Joves creatius pels drets humans

19 h
Taula rodona
“LA VIDA ALS CAMPS DE REFUGIATS” amb els cooperants i activistes Joan Reverté , director del projecte Humanitat a Atenes,  i Maria Tavera, coordinadora del projecte Ulls del Sàhara. Modera: Víctor Aguilar
Col•labora: ONG Provocant la Pau, Fundació Ulls del món i Brigada Stanbrook

21 h
Espectacle
“MALEÏDES LES GUERRES”
amb música de Carles Beltran, guió i veu de Lali Barenys i cant de Namina.
TEATRE SAGARRA
Taquilla  inversa. Els donatius recaptats es destinaran a projectes adreçats a persones refugiades.

Dissabte 6/10
10 h
IOGA SOLIDARI AMB LES PERSONES REFUGIADES
amb Sandra Guru Ras Kaur i música en directe de David OxiZen
Organitza: Tierra “Crecimiento Personal”
Col•labora:  Centre d’Acollliment de Santa Coloma
Cal portar estoreta i aigua. Els donatius per aquesta activitat es destinaran a la tancada de persones immigrants i refugiades a l’antiga Massana.

12 h
Espectacle familiar
“TORNAREM, UN ESPECTACLE-CONTE QUE OBRE FRONTERES”
amb Carles Cuberes
Col•labora: Associació COM SOC
Cicle Contes per a un món més just

12 h
Presentació de l’exposició fotogràfica
“PIASTIKE, LA GREU SITUACIÓ QUE VIUEN LES PERSONES REFUGIADES A ATENES” Andreu Fernàndez amb Joan Reverté
Col•labora: Brigada Stanbrook i l’ONG Provocant la Pau
BIBLIOTECA CAN PEIXAUET

13.30 h
Te sahrauí i presentació de projectes d’acollida a Santa Coloma de Gramenet
VACANCES EN PAU I FURSA
Passi del vídeo
“VACANCES EN PAU 2018”
Realitzat per: Yaiza Jiménez
Organitza: Santa Coloma amb el Sàhara

16 h
Cinefòrum amb el passi del documental 
NEPODOBNI GRA?ANI (UNSUITABLE CITIZENS)
amb Željko Staneti?, director del Vojvodina Civic Center (Sèrbia)
Modera: Lídia Tovar
Organitza: GRUP EIRENE
Documental realitzat per Vojvodina Civic Center sobre la minoria croata durant la guerra a Vojvodina i la radicalització a la seva ciutat abans de la guerra.
Vojvodina Civic Center i Grup Eirene preparen en el curs 2018-2019 un intercanvi de joves de Santa Coloma de Gramenet i Sèrbia.

21 h
LA NIT SOLIDÀRIA
21 h Actuació “THE COVER” amb la CIA MigroDanza
22 h  Concert de MARUJA LIMON
23.30h  Concert de VADEBO
Organitzen: Brigada Stanbrook, SUMUD-Col•lectiu de Joves per Palestina, Joves Grup Eirene i Òptics x Món
Els diners recaptats a La Nit Solidària es destinaran al Projecte Humanitat adreçat a persones refugiades a Atenes.

Diumenge 7/10
10 -14 h
FIRA D’ENTITATS
Organitza: Consell de Solidaritat i Cooperació

10.30 h
Presentació del Projecte
POTABILITZACIÓ POUS A GÀMBIA (2017-2018)
amb Mario Ferrer i Xavier Altozano
Organitza: Rotary Club

11 h
Cinefòrum sobre la “OPERACIÓN MILAGRO”, les missions mèdiques cubanes  a l’exterior.
Presenta: Sisco Garcia i Marianela Peña
Organitza: Casal d’Amistat amb Cuba “José Sánchez”

12 h
Espectacle 
“EL CONTE DE LA PAULA”
amb Carlos del Hoyo i Ana Patricia Jiménez

13 h
Taula rodona
“LA POLÍTICA D’IMMIGRACIÓ DE L’ACTUAL GOVERN ESPANYOL. CANVIS O POSTURES?” 
amb Norma Falconi i Khalid Mia de la Tancada de persones immigrants i refugiades a l’antiga Massana.
Presenta: Carme Giménez
Organitza: Centre d’Acolliment de Santa Coloma

19 h
MOU-TE A RITME DE SWING!
19 h  Concert amb POL PRATS QUARTET
20 h Classe oberta de LINDY HOP amb Rufus de La Colmena i Mireia de Swing Badalona.
20.40 h Música swing
Organitza: Brigada Stanbrook
Taquilla  inversa. Els donatius recaptats es destinaran a projectes adreçats a persones refugiades.

 

- Publicitat -
EL 9 Carrer
La Cuina de la Loli
La Taula Vella
FAVGRAM
ARG Neteges

DEIXA UNA RESPOSTA

Please enter your comment!
Please enter your name here